Myśl Patrona: "Trzeba więc naprzód porzucić smutki, narzekania, wyleczyć się z samego siebie, ze swoich urazów psychicznych, które są dla nas większym nieszczęściem niż wszystko, co nas otacza."

News gimnazjum  Noc czytelnicza
Dodano: 28-10-2016, 10:37

Pewnikiem udać się było powinno, jednakowoż ostawić księgi zawsze w domach można alibo spochmurnieć i w progi gimnazjum nie zawitać wcale!
Uczniowie 1d nie zrezygnowali, o egzemplarzach ,,Krzyżaków” nie zapomnieli i w piątek 21.10.2016 w sali 226 o podłodze materacami ubitej zjawili się na pierwszej w historii Granatowego Gimnazjum nocy czytelniczej. Zapewne zachęceni nietuzinkową interpretacją głosową tekstu pani dyrektor Ilony Halec z łatwością zmierzyli się z archaicznym językiem I tomu powieści historycznej.
Czytali na głos do mikrofonu, pracowali w grupach nad atrapą rycerza krzyżackiego, rysowali portrety bohaterów, wycinali z papieru miecze, tarcze, hełmy, przebierali koleżankę za Danusię Jurandównę, kolegę za Zbyszka z Bogdańca, prezentowali scenki zainspirowane opisanymi w powieści obyczajami i stylizowali fryzury na te średniowieczne, malowali drewniane zabawki zamiast kolebki dla dzieciątka królowej Jadwigi. Odpoczywając, słuchali iście średniowiecznych utworów w wykonaniu Piotra Karpuka – wprawdzie granych nie na lutni, a na cymbałach wileńskich; zagrzewali się do bitwy na słowa przy akompaniamencie niby bębna Mai Laskowskiej. Gdy dźwięki instrumentów umilkły, nocne marki próbowały się zmierzyć z wyjaśnieniem wyrazów: jutrzenka, kolebka, rybałci. Bez pomocy pana Macieja Karpuka się nie obyło!
Niezwykle twórczą pracę wszystkich nastolatków oceniali -nie tylko brawami –rodzice. To oni też przygotowali tosty, kanapki, herbatę. A gdy w sobotę o szóstej nad ranem towarzystwo nastoletnie zmorzył sen, opiekunowie zajęli się sprzątaniem. Około 8.00 zniknęły już świeczki, sztalugi materace, nie było już śladu po gospodzie…
Pozostało tylko rzucić rękawicę i wezwać na pojedynek kolejnych maniaków nocnego czytania: „O wa! Gorze Wam, jeśli tylko na 10 rozdziałach I tomu ,,Krzyżaków” pozostaniecie.”
Organizatorami tego nocnego przedsięwzięcia byli rodzice: pani Ewa Klimaszewska, pani Marzanna Małyszko, pan Maciej Karpuk, pani Alicja Jaroma, nauczyciele: pani Bożena Bożenkow, pani Beata Makarewicz. W nocnym czytaniu wzięło udział 25 uczniów kl. 1d. Zobacz zdjęcia.