Myśl Patrona: "To jest prawdziwa przyjaźń - osłaniać innych nawet kosztem siebie."

News gimnazjum  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Dodano: 02-03-2017, 13:06

Ale… To już było!...
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO w Polsce obchodzony jest w tym roku już po raz 11. , w Gimnazjum nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ełku natomiast po raz pierwszy!
Stąd też 21 lutego 2017 roku w auli szkolnej w szranki konkursowe ,,Język ojczysty- dodaj do ulubionych” stanęli gimnazjaliści z numerem 21. z każdej klasy. Dołączyli do nich pracownicy szkoły- panowie konserwatorzy, pani sekretarka, pani ekspedientka ze sklepiku szkolnego oraz pani wicedyrektor mgr Ilona Halec. Miłośnicy języka polskiego wytężali umysły nad pytaniami testowymi- trudności sprawiało zaznaczenie poprawnej formy rzeczownika- ten gofer czy ten gofr, ten pomarańcz czy ta pomarańcza, ten kontrol czy ta kontrola. Ełczanie z osiedla Konieczki zastanawiali się nad właściwą formą zwrotu: Proszę Pani.., Proszę Panią… czy odmiany liczebnika złożonego dwa tysiące siedemnasty rok czy dwutysięczny siedemnasty rok? Musicie to zobaczyć!
Gdy rozwiązania testów sprawdzała pani bibliotekarka, uczniowie klas trzecich prezentowali bohaterów lektur dodatkowych. Niektórzy z nich zadbali o przebrania, charakteryzację, wszyscy natomiast starali się wypowiadać poprawnie językowo. Niestety, z tym u nas nastolatków wciąż jeszcze niezbyt dobrze. Zbyt często stosujemy watę słowną, skróty myślowe, powtórzenia, potoczyzmy. Zdarza nam się nadużywać wyrazów typu: super, fajnie. Mimo to każdego roku próbujemy swoich sił wypowiedziach ustnych, na forum klasy, na temat ulubionych książek, bohaterów lektur dodatkowych.
21 II 2017r. po raz pierwszy gimnazjaliści od Wyszyńskiego prezentowali ich przed kamerą, przy mównicy, na auli szkolnej przed szerszym audytorium. I choć stres ich nieco sparaliżował, to uważam, że spisali się na medal! Posłuchajcie!
Może nie są to następcy Miodka czy Bralczyka, ale Owsiaka na pewno! Zachęcili nas do czytania! Dobrze byłoby, aby w przyszłym roku dołączyli do nich nasi nauczyciele, ciekawi jesteśmy, co czytają podczas przerw międzylekcyjnych?!
Obchody MDJO zakończyły kalambury. Podczas tej gry towarzyskiej uczniowie klasy 1d odgadywali wylosowane hasła- związki frazeologiczne pochodzące z języka potocznego- rysowane lub przedstawiane gestami, mimiką przez jednego z pierwszoklasistów. Śmiechu było co niemiara!
Tak pracowity dzień w Granatowym Gimnazjum nie mógł zakończyć się inaczej jak tylko wspólnym kolacjowaniem. Wprawdzie konia z kopytami nie zjedliśmy, zadowoliliśmy się pizzą- pochłonęliśmy 8 sztuk - na pewno! W przyszłym roku rekord nie tylko w spożywaniu, testowaniu czy kalamburowaniu pobijemy! W końcu to będzie już II Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego! Ojczysty dodaliśmy już do ulubionych! Zobacz zdjęcia.