Myśl Patrona: "Człowiek jest tak mocno związany ze sobą, że trudno mu o sobie zapomnieć, można jednak wyrobić w sobie zwyczaj myślenia o innych."

News gimnazjum  Międzynarodowy Dzień Teatru
Dodano: 06-04-2017, 10:36

Miejsce dla TEATRU! A jakże, znaleźliśmy je! I to nie tylko 27 marca w Międzynarodowy Dzień Teatru! Już 22 marca ruszyliśmy do Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku na spektakl pt. ,,Balladyna”. Przedstawienie wyreżyserowała p. Katarzyna Deszcz. Widzów zaskoczył jej pomysł na wykreowanie Goplany. U Słowackiego to królowa Jeziora Gopło, natomiast w scenicznej wersji dramatu – szefowa studia telewizyjnego. Zachwycili też jej pomocnicy- Skierka i Chochlik- jako didżeje! I choć pani reżyser nieco zamieszała w chronologii romantycznej tragedii, to i tak najważniejsze wątki udało nam się zapamiętać. Gdy światła ramp zgasły, a rekwizyty pochowano, zaproszono nas na lekcję teatralną. Usiedliśmy nieopodal sceny, by posłuchać o etapach pracy nad przedstawieniem, o ludziach, którzy je tworzą. Nazywaliśmy poszczególne elementy sali teatralnej. Z uporem maniaka powtarzaliśmy wyrazy: inspicjent, foyer… Bez wątpienia zasłużyliśmy na zwiedzanie teatru! Byliśmy za kulisami, zajrzeliśmy do garderoby, stanęliśmy na Małej Scenie… Wszystko po to, by dotknąć teatru i przygotować się do obchodów Międzynarodowego dnia Teatru w G3!
Świętowaliśmy-tak jak wszyscy na świecie- 27 III. Tego dnia w granatowym tłumie można było zobaczyć przebierańców- nie mieli na sobie kostiumów teatralnych z prawdziwego zdarzenia, ale i tak skupiali na sobie uwagę. Podczas przerw podziwialiśmy pacynki, kukiełki wykonane z drewnianych łyżek pomalowanych przez Jakuba Kossakowskiego i czytaliśmy do mikrofonu wiersze Jana Brzechwy. Swoją interpretacją utworu pt. ,,Na straganie” zaskoczyli nas: Mateusz Kalejta i Franciszek Szulc. Na 4. godz. lekcyjnej dwuosobowe delegacje klas zastanawiały się nad pisownią wyrazów nie tylko z trudnością ortograficzną, ale i takich, które tematycznie były związane z teatrem. Z dyktandem w iście teatralnym stylu najlepiej poradziła sobie Kinga Czyżewska. Natomiast za test dotyczący ogólnej wiedzy o teatrze pisany podczas 5. godz. lekcyjnej najwięcej punktów otrzymała Alicja Jabłońska. Wszystkim aktywnie biorącym udział w obchodach Dnia Teatru serdecznie dziękujemy!
I choć mamy już za sobą świętowanie, to z teatrem się nie żegnamy. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu ,,Przez różową szybkę”, bowiem 3 nasze koleżanki wezmą w nim udział. Dwie z nich będą rywalizować w turnieju ,,Teatr Jednego Aktora”, jedna powalczy o tytuł Mistrza Recytacji. Co by się nie działo, teatr musi grać! Zobacz zdjęcia.