Myśl Patrona: "Jeśli wasza światłość, wiedza, nauka, mądrość prowadzi do uczynków dobrych, wówczas pochodzi z miłości. Jeśli jest użyta na mnożenie zła, nie jest ani światłością, ani nauką, ani prawdą, ani miłością."

News gimnazjum  W świecie dziesiątej muzy
Dodano: 21-06-2011, 14:22

Znalezienie osoby, która nie chodzi do kina, nie wypożycza płyt DVD i nie zasiada przed telewizorem z paczką popcornu, byłoby z całą pewnością nie lada wyzwaniem. Oglądanie filmów to współcześnie najpowszechniejsza forma rozrywki, wciąż popularna i lubiana od dekad. Nic dziwnego – przenoszenie się w czasie i przestrzeni, przeżywanie przygód i dramatów oraz poznawanie bohaterów, bez opuszczania domu czy kina, to fascynujący sposób na oderwanie się od rzeczywistości. Znaczenie „dziesiątej muzy” docenili nasi gimnazjaliści, po raz drugi organizując Tydzień Kultury, tym razem poświęcony właśnie jej.

Wystawę mogliśmy podziwiać w dniach 30 maja – 3 czerwca 2011r. Nasza szkoła zamieniła się na tydzień w galerię. Uczniowie przygotowali niebanalne, interesujące projekty dotyczące ruchomego obrazu. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, że wielkie role w filmie odgrywają nie tylko aktorzy. Mieliśmy szansę poznać niesamowitą historię filmu, a także etapy jego powstawania. Odkryliśmy wpadki producentów, tj. lecący nad Troją samolot w dziele Petersena (możemy oczywiście założyć, że to grecki wywiad ;-) ) . Fani poszczególnych gatunków filmowych mieli okazję pogłębić swoją wiedzę o nich oraz poznać tytuły produkcji godnych polecenia. Każdy mógł przejść się Aleją Gwiazd (ta, niestety, długo nie wytrzymała…) i dowiedzieć się o prawdziwie wielkich aktorach i reżyserach. Na drzwiach każdej sali pojawiły się plakaty najlepszych produkcji ostatnich lat. Nie zabrakło również informacji o najpopularniejszych artystach i ich najsłynniejszych kreacjach. Uśmiechy wywoływały niezwykle precyzyjne i zabawne karykatury, przygotowane przez utalentowanych rysowników naszej szkoły.

Pieczę nad zdolnymi uczniami sprawowały kulturalne panie polonistki – p. Beata Makarewicz i p. Ewa Hlebowicz oraz nauczycielka, której sztuka sercu jest bliska, czyli p. Beata Klauza. Nie możemy zapomnieć o filmowym pasjonacie, księdzu Sikorskim, który udostępnił swoje zbiory oraz o p. Joannie Sawickiej, która włączyła się sercem i duchem w pomoc w przygotowaniu projektów o wielkich Polakach – Janie Pawle II i kardynale Wyszyńskim. Za pasję, pomysł i życzliwą dłoń – dziękujemy!

W przedsięwzięcie zaangażowała się cała społeczność uczniowska. Pewnym jest, że wzbudziło ono zainteresowanie i pogłębiło wiedzę o kinematografii i młodzieży, i nauczycieli. Sądzę, że byłoby świetnie, gdyby Tydzień Kultury zmienił się w tygodnie, a gimnazjaliści z Wyszyńskiego nie zapominali o niej ani na chwilę.
Zobacz zdjęcia.
U.L.