WSTĄP TU, ABY DOJRZAŁ TWÓJ DUCH, UMYSŁ I CIAŁO. ODEJDŹ, BY DOBRZE SŁUŻYĆ BOGU, OJCZYŹNIE, BLIŹNIEMU.
Logo Granatowego Gimnazjum Biuletyn Informacji Publicznej Do strony głównej Dziecko w sieci
Gimnazjum nr 3
im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Ełku
Google
www granatowe gimnazjum
UKS Galeria Księga gości
Szkoła
Strona główna
Wizytówka szkoły
Kontakt
Nasze tradycje
Kadra
Sukcesy
Prymusi
Szkoła z klasą
To ważne
Rekrutacja
Wykaz podręczników
Kalendarz szkolny
Plan lekcji
Zajęcia pozalekcyjne
Harmonogram pracy opiekuńczo - wychowawczej
Jak wybrać dobre gimnazjum?
Patron
Krótki życiorys
Wiadomości w pigułce
Myśli Patrona
Sport
UKS Granatowa Trójka
Sukcesy sportowe
Inne
Publikacje
Konkursy
Księga gości
Galeria fotografii
I Ogólnopolski Zlot Szkół
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii Granatowej Trójki

Już od dwóch lat mówimy o sobie: "Jesteśmy z Wyszyńskiego", od dwóch lat zgłębiamy przesłania Prymasa Tysiąclecia podczas Listopadowych Spotkań, Rekolekcji Wielkopostnych, Dnia Patrona a także przy wielu innych okazjach. Jednak dopiero w tym roku szkolnym, w dniach 29-30 maja, mieliśmy okazję by z wielkim wzruszeniem i radością pierwszy raz stanąć ze Sztandarem Naszej Szkoły przy grobie Naszego Wielkiego Patrona w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie; po raz pierwszy też wzięliśmy udział w I Ogólnopolskim Zlocie Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. To właśnie podczas tej uroczystości przekonaliśmy się, że Dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia jest wciąż żywe i My "Granatowi Gimnazjaliści" z Ełku w tym uczestniczymy. Okazją do zorganizowania Zlotu, w którym wzięło udział 110 szkół z całej Polski noszących imię Wyszyńskiego, była niewątpliwie obchodzona w tym roku 25 rocznica śmierci Kardynała.

Hasłem przewodnim niepowtarzalnego spotkania licealistów, gimnazjalistów oraz uczniów szkół podstawowych z "Wyszyńskiego" uczyniono słowa Prymasa: "Kocham Ojczyznę bardziej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla Niej". Myśl owa pomogła nam odkryć w osobie Naszego Patrona nie tylko Pasterza Kościoła, ale także Wielkiego Patriotę, Męża Stanu jak również po prostu - Wspaniałego Człowieka. Zrozumieliśmy, jak bardzo wiele możemy i powinniśmy skorzystać z Jego nauki. W dzisiejszym jakże pięknym i ciekawym świecie jest to niezwykle ważne, gdyż wiele fundamentalnych wartości gdzieś się zagubiło bądź zostało zapomnianych.

Podczas uroczystej sesji w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki mieliśmy okazję przekonać się, ze "Nasz Patron jest wśród nas", otaczali nas bowiem ludzie, tak bardzo mu bliscy - ks. bp Józef Zawitkowski, ks. Bronisław Piasecki - kapelan Prymasa, p. Maria Okońska - bliska współpracowniczka Wyszyńskiego. Każdy z nich upowszechniając naukę Prymasa Tysiąclecia, był dla nas świadectwem Jego życia i służby Narodowi.

Przemówienia gości m.in.: Krystyny Czuby z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie /doradca Premiera RP ds. edukacji/, posła Pawła Kowala /przewodniczącego sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu/ a także część artystyczna przygotowana przez gimnazjalistów z Zielonki utwierdziły nas w przekonaniu, że być uczniem i nauczycielem w szkole noszącej imię Wyszyńskiego to wielkie zobowiązanie a jednocześnie powód do wielkiej dumy i radości.

Pierwszego dnia Zlotu wzięliśmy też udział w specjalnych warsztatach na temat wychowania patriotycznego. Rozpoczął je swoim wykładem poświęconym umiłowaniu Ojczyzny przez Wyszyńskiego - Jerzy Król - aktor Teatru Studio w Katowicach, odtwórca roli Kardynała w "Zapiskach więziennych". Specjalne seminarium przygotowano też dla nauczycieli - o wychowaniu w poszanowaniu tradycji, kultury, ojczystego języka opowiadał o. dominikanin Jacek Salij. W przerwie obejrzeliśmy pracę nagrodzone w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem: "Kocham Ojczyznę bardziej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla Niej".

Wieczorem wzięliśmy udział we Mszy św. koncelebrowanej przez kard. Józefa Glempa - Prymasa Polski - w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Po czym ulicami Warszawy przemaszerowaliśmy pod pomnik Prymasa Tysiąclecia.

We wtorek uczeń naszego gimnazjum - Rafał Boroda - spotkał się z Prezydentem Polski - Lechem Kaczyńskim, natomiast Magda Dobrydnio odebrała w kancelarii Premiera Kazimierza Marcinkiewicza nagrodę za zajęcie III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem: "Kocham Ojczyznę bardziej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla Niej".

Dwudniowe spotkanie zorganizowali: Fundacja Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Gorące i z głębi serca płynące podziękowania składamy na ręce Pani Dyrektor Iwony Czarcińskiej.

My mogliśmy się tam znaleźć dzięki finansowemu wsparciu parafii Miłosierdzia Bożego na Konieczkach i Gimnazjum nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziękujemy pięknie sponsorom naszej wyprawy i obiecujemy "zakorzeniać się" w dziedzictwie Wyszyńskiego. Dumni jesteśmy, iż nasze gimnazjum ma właśnie takiego Patrona.

dyr. Zofia Łukawska

 

do góry

Sponsor strony:
Sponsor serwisu
Projekt i administracja: slawmaks@wp.pl