WSTĄP TU, ABY DOJRZAŁ TWÓJ DUCH, UMYSŁ I CIAŁO. ODEJDŹ, BY DOBRZE SŁUŻYĆ BOGU, OJCZYŹNIE, BLIŹNIEMU.
Logo Granatowego Gimnazjum Biuletyn Informacji Publicznej Do strony głównej Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
Gimnazjum nr 3
im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Ełku
Google
www granatowe gimnazjum
UKS Galeria Księga gości
Szkoła
Strona główna
Wizytówka szkoły
Kontakt
Nasze tradycje
Kadra
Sukcesy
Prymusi
Szkoła z klasą
To ważne
Rekrutacja
Wykaz podręczników
Kalendarz szkolny
Plan lekcji
Zajęcia pozalekcyjne
Harmonogram pracy opiekuńczo - wychowawczej
Jak wybrać dobre gimnazjum?
Patron
Krótki życiorys
Wiadomości w pigułce
Myśli Patrona
Sport
UKS Granatowa Trójka
Sukcesy sportowe
Inne
Publikacje
Konkursy
Księga gości
Galeria fotografii

GIMNAZJUM NR 3 W EŁKU
MA SWOJEGO PATRONA

We współczesnym świecie wiele wartości zagubiło się bądź zdewaluowało. Wychowanie młodzieży w takiej sytuacji jest zadaniem niezwykle trudnym. Przed rodzicami, ale także przed szkołą, stoi zatem nie lada wyzwanie. Aby temu sprostać, konieczna jest odpowiedź na pytanie: "Jak kierować rozwojem dzieci i młodzieży, by wyrastali na mądrych, ale przede wszystkim dobrych ludzi?". Nauczanie poszczególnych przedmiotów opiera się na programach, które wskazują, jaką wiedzę powinien posiąść uczeń w zakresie matematyki, języka polskiego, biologii czy też fizyki. Wskazówki do pracy wychowawczej winny znaleźć się w programie wychowawczym danej szkoły. Ten obszar pracy w Gimnazjum nr 3 otoczony jest szczególną troska. Wspierając rodziców w wychowaniu, bazujemy na własnym programie wychowawczym, którego fundament stanowią czytelne i ponadczasowe wartości. Misja szkoły: Wstąp tu, aby dojrzał Twój duch, umysł i ciało. Odejdź, by dobrze służyć Bogu, Ojczyźnie, Bliźniemu jednoznacznie określa profil wychowania i nauczania. Przez podejmowane działania Gimnazjum nr 3 stało się niepowtarzalne: przybraliśmy granatowy kolor, który jest w wystroju szkoły oraz w codziennym ubiorze naszych gimnazjalistów. Mówimy o sobie i mówi się o nas Granatowe Gimnazjum. Posiadamy własny hymn oraz logo.

Istotnym elementem szkolnego życia są uroczystości. Na szczególna uwagę zasługują: patriotyczne Spotkania Listopadowe, szkolne Wigilie oraz wizyty duszpasterskie (tzw. kolędy). W codziennych relacjach w naszej szkolnej rodzinie obowiązuje życzliwość i uśmiech. Pięcioletnią pracę wychowawczą szkoły uwieńczył wybór patrona. Został nim Kardynał Stefan Wyszyński - człowiek niezwykle szlachetny, potrafiący pochylić się nad każdym, gorliwy kapłan, wielki mąż stanu i Wielki Polak. Wybranie takiego Patrona pomoże nam nie zagubić się we współczesnym świecie.

Uroczystość nadania szkole Jego imienia, jak też przyjęcia sztandaru, była wielkim przeżyciem i niepowtarzalnym świętem szkoły. Przygotowania do tego, jakże ważnego wydarzenia, dokładnie i starannie zostały zaplanowane. Nauczyciele naszej szkoły zorganizowali wiele konkursów, które skłoniły uczniów do poznania sylwetki Kardynała Wyszyńskiego, a w dalszej kolejności stworzyły im możliwość popisania się zdobytą wiedzą. Wszyscy gimnazjaliści na lekcjach z wychowawcami uważnie śledzili drogę życia wybranego Patrona. Bardzo ważne miejsce w przygotowaniach zajmowały rozmowy z młodzieżą o tym, jak powinno się zachowywać, aby uroczystość tę należycie przeżyć i nadać jej odpowiednią rangę, godną tak zacnego Patrona. W wigilię święta ( tj. 25.05.2004r.) zorganizowaliśmy Dzień Skupienia. ABC Społecznej Krucjaty Miłości sprzyjało wewnętrznemu wyciszeniu się i skłaniało do refleksji nad własnym życiem oraz postępowaniem. Społeczność gimnazjalna licznie przystąpiła do Sakramentu Pokuty.

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany dzień 26 maja 2004r. Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym p.w. Chrystusa Sługi. Pod przewodnictwem Biskupa Ełckiego - Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jerzego Mazura celebrowaliśmy Eucharystię. To On właśnie dokonał poświęcenia naszego sztandaru.
Po zakończeniu uroczystości w kościele dostojnie przemaszerowaliśmy do szkoły. Tu, w stosownej oprawie i bardzo podniosłej atmosferze, miało miejsce uroczyste nadanie imienia i przyjęcie sztandaru. Obok symboli narodowych i tych związanych z Patronem obecne są na nim nasze dotychczasowe znaki: granatowy kolor, logo, słowa motta szkoły. Wszyscy zgromadzeni z ogromnym zainteresowaniem i wzruszeniem obejrzeli montaż słowno - muzyczny w wykonaniu naszych uczniów. Nosił on tytuł Musicie mieć w sobie coś z orłów i ukazywał Kardynała jako jednego spośród wielu wybitnych Polaków, kierującego do wszystkich, a do młodzieży szczególnie, bardzo ważne przesłanie: Musicie mieć w sobie coś z orłów! Serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze, nie dając się spętać żadną niewolą. Pamiętajcie - orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko.
Niezwykle patriotyczne walory inscenizacji wzmacniały narodowe utwory muzyczne. Punkt kulminacyjny stanowiło pierwsze uroczyste odśpiewanie hymnu szkoły.

Nastrój był niezwykle podniosły, także z powodu jakże odświętnego wyglądu i wspaniałego zachowania wszystkich uczniów. Granatowi Gimnazjaliści taką postawą wprawili w zachwyt licznie przybyłych w tym dniu do nas zacnych gości. Do uświetnienia szkolnego święta przyczyniła się również obecność pocztów sztandarowych wielu ełckich szkół. Po zakończeniu oficjalnej części goście mogli obejrzeć w auli wystawę pt. "Umiłowane Dzieci Boże, Dzieci Moje". Ekspozycja ta jest własnością Fundacji "Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego". Do szkoły sprowadzona została specjalnie na okoliczność nadania imienia i stanowiła wspaniałe dopełnienie całej uroczystości. Zainteresowani mogli także obejrzeć prezentację multimedialną, a spacerując po szkolnych korytarzach, podziwiać prace uczniowskie, które są efektem konkursu plastycznego o Prymasie Tysiąclecia. Bardzo wielu przybyłych gości, nie kryjąc wzruszenia, mówiło o głębokich przeżyciach, jakich doznali uczestnicząc w naszym święcie. Potwierdzają to liczne wpisy w kronice szkoły.

To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie należy już do historii. Jednakże na długo, być może na zawsze, pozostanie w naszej pamięci i w naszych sercach. Obranie za Patrona Kardynała Stefana Wyszyńskiego szczególnie zobowiązuje, ale też stwarza niesamowitą okazję do czerpania z Jego dziedzictwa i pomnażania go. Nie zamierzamy bezkrytycznie brnąć w tzw. "nowoczesność". W szumach XXI wieku nie będzie to łatwe, ale jak powiedział Ksiądz Kardynał: Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe są liche i łatwe.

Społeczność Granatowego Gimnazjum stawia sobie wysokie i jednoznaczne wymagania w sferze kształtowania człowieczeństwa. Znamy współczesne zamówienie społeczne na ludzi dobrych. Takimi ludźmi chcemy właśnie być i takich ludzi pod przewodnictwem Naszego Patrona - Kardynała Stefana Wyszyńskiego dawać współczesnemu światu.

W imieniu Społeczności Gimnazjum
dyr. Zofia Łukawska

 

do góry

Sponsor strony:
Sponsor serwisu
Projekt i administracja: slawmaks@wp.pl