WSTĄP TU, ABY DOJRZAŁ TWÓJ DUCH, UMYSŁ I CIAŁO. ODEJDŹ, BY DOBRZE SŁUŻYĆ BOGU, OJCZYŹNIE, BLIŹNIEMU.
Logo Granatowego Gimnazjum Biuletyn Informacji Publicznej Do strony głównej
Gimnazjum nr 3
im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Ełku
Google
www granatowe gimnazjum
UKS Galeria Księga gości
Szkoła
Strona główna
Wizytówka szkoły
Kontakt
Nasze tradycje
Kadra
Sukcesy
Prymusi
Szkoła z klasą
To ważne
Rekrutacja
Wykaz podręczników
Kalendarz szkolny
Plan lekcji
Zajęcia pozalekcyjne
Harmonogram pracy opiekuńczo - wychowawczej
Jak wybrać dobre gimnazjum?
Patron
Krótki życiorys
Wiadomości w pigułce
Myśli Patrona
Sport
UKS Granatowa Trójka
Sukcesy sportowe
Inne
Publikacje
Konkursy
Księga gości
Galeria fotografii

Zapobieganie wadom postawy

W profilaktyce i leczeniu wad postaw kluczową rolę odgrywają odpowiednio dobrane i dozowane ćwiczenia fizyczne. Znajomość zagadnień związanych z postawą ciała jest więc nieodzowna dla nauczycieli wychowania fizycznego, ponieważ to oni dysponują najskuteczniejszymi środkami oddziaływania w celu właściwego kształtowania postawy powierzonej sobie młodzieży. Świadoma prozdrowotna postawa rodziców w znacznym stopniu wspomaga pracę nauczycieli. To również rodzice kreują postawy dziecka wobec sportu, wychowania fizycznego, potrzeby ruchu i aktywnego wypoczynku. Często nie sam brak przykładu ze strony rodziców a lekceważący stosunek do przedmiotu, jakim jest wychowanie fizyczne sprawia, że dzieci nie korzystają w pełni z dobrodziejstwa ruchu. A jak wiadomo:

" Ruch jest w stanie zastąpić każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu."
( dr W.Oczko)

Postawa ciała jest to taki układ poszczególnych jego odcinków, jaki przybiera człowiek w swobodnej, niewymuszonej pozycji pionowej. Utrzymanie równowagi w takiej pozycji wymaga odpowiedniego ułożenia poszczególnych odcinków ciała względem siebie i jego podłużnej osi. Postawa ciała człowieka ulega ciągłym zmianom, zależnym od całego szeregu zewnętrznych i wewnętrznych czynników takich jak: wpływy dziedziczne, przebyte choroby i zmiany organiczne (np.: krzywica, gruźlica, skrócenie jednej kończyny, przykurcze, niedowłady mięśniowe, krótkowzroczność, osłabienie słuchu itp.), ogólny stan zdrowia, usposobienie, tryb życia i rodzaj pracy, sposób odżywiania, stany psycho-emocjonalne i szereg innych.

Zapobieganie wadom postawy jest ważne, nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale przede wszystkim ze względu na wpływ, jaki ma postawa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Pogłębienie kifozy piersiowej (popularne "garbienie się") powoduje spłaszczenie klatki piersiowej, co stwarza gorsze warunki dla układu krążenia i oddechowego, w wyniku czego zmniejsza się objętość płuc, wzrasta tętno, zmniejsza się wydolność organizmu. Nadmierna lordoza lędźwiowa powoduje wystawanie brzucha, a tym samym rozciągnięcie mięśni i opuszczenie trzewi, które niekorzystnie wpływa na pracę układu trawiennego.

Zachęcajmy dzieci do korzystania z wszelkich form ruchu. Szkoła nasza zapewnia wszystkim bezpłatne zajęcia z lekkiej atletyki, pływania, tańca ,gier zespołowych.

Ze swej strony polecam pływanie, które jest bardzo skutecznym ćwiczeniem korekcyjnym. Rytmiczna jednoczesna, czy też na przemian stronna praca ramion wyrabia mięśnie brzucha i grzbietu, a tym samym poprawia sylwetkę. Pływanie podnosi sprawność, hartuje organizm, podtrzymuje zdrowie, a także zmusza do dbałości o higienę.

Pływanie jak żaden inny sport może być uprawiany przez osoby z ograniczeniami ruchowymi, dla których woda jest idealnym miejscem do ćwiczeń.

Pływanie poprawia ogólną kondycję, zwiększa wytrzymałość i koordynację ruchów, aktywizuje więcej mięśni niż jakikolwiek inny sport, poprawia pracę serca i płuc, dzięki czemu utleniona krew lepiej krąży w organizmie, zapewnia naturalną pływalność, redukując napięcie mięśni. Umiejętność pływania pozwoli bezpiecznie uprawiać również inne sporty wodne. Warto więc uczyć się pływać, bo naukę może rozpocząć każdy bez względu na wiek.

Serdecznie zachęcam Państwa do motywowania swoich dzieci, aby aktywnie uczestniczyły w proponowanych zajęciach, tym bardziej, że są one bezpłatne a korzyści z nich wypływające, będą procentowały przez całe życie.

Ze sportowym pozdrowieniem

nauczyciel wychowania fizycznego
mgr Krzysztof Randzio

 

 

do góry

Sponsor strony:
Sponsor serwisu
Projekt i administracja: slawmaks@wp.pl